Strony

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Nowy overlock- czyli recenzja texi pierrota




Od jakiegoś czasu jestem szczęśliwą posiadaczką overlocka  3,4-nitkowego Texi Pierrot. Texi  to polska firma, specjalizująca się w produkcji maszyn przemysłowych. Muszę przyznać, że trochę się obawiałam czy ten sprzęt nie okaże się dla mnie zbyt trudny i skomplikowany.  Niepotrzebnie, bo już po pierwszym szyciu wiedziałam, że moje obawy były niesłuszne. Ten sprzęt jest wprost stworzony dla osoby, która chce kupić swojego pierwszego overlocka, spełni  także oczekiwania tych bardziej zaawansowanych.






Dlaczego? Po pierwsze nawlekanie, które nie  sprawia żadnego problemu! Overlock jest wyposażony w opcję automatycznego nawlekania nici dolnego chwytacza, co bardzo ułatwia przewlekanie nitki.  Nawlekanie górnego chwytacza oraz igieł to już w ogóle pestka. Po otwarciu przedniej pokrywy ukazuje się rysunek z kolejnością przeprowadzenia nici. Dodatkowo wszystkie prowadniki oznaczone są kolorowymi kropkami ułatwiającymi tą czynność. Do overlocka, dołączona jest dobrze wyprofilowana pęseta,  która również ułatwia to zadanie. Powiem szczerze, że nawet gdyby  nie było jej w zestawie, nawlekanie nie stanowiłoby problemu. Dodam jeszcze, że przy zmianie nici nie warto bawić się w dowiązywanie nowej do starej (tak niektórzy robią) bo mniej więcej tyle samo czasu zajmie nawleczenie go od początku.  Jestem pewna, że gdybym kazała mężowi nawlec overlocka i dała mu na to chwilkę, poradziłby sobie z tym zadaniem bez większego problemu.

Podczas nawlekania nie ma ryzyka, że niechcący naciśniemy pedał i maszyna zacznie pracować. Overlock ma zabezpieczenie przed uruchomieniem maszyny podczas nawlekania nici.








Po drugie- overlock posiada cztery ściegi overlockowe, m.in. ścieg rolujący i wzmocniony 4nitkowy. Świetnie napisana instrukcja z wieloma, dokładnymi rysunkami i przede wszystkim zrozumiałymi opisami, sprawia, że zmiana ustawień maszyny, czy regulacja ściegu,  nie przyprawia o atak paniki.
Overlock posiada regulację długości (2-7mm) oraz szerokości ściegu (1-4mm) a także transport różnicowy co przypadnie do gustu osobom takim jak ja, czyli kochającym dzianiny. Dzięki tej opcji  delikatne tkaniny się nie zmarszczą zaś rozciągliwe nie będą nieestetycznie falować.  Aktualnie jestem w trakcie szycia dzianinowej sukienki. Obszycie jej zajęło mi jakieś 10 minut a tkanina się nie rozciągnęła ani nie pofalowała.  Ścieg był ładny i równy a wyregulowanie go poszło mi dość sprawnie.






Ściegi czteronitkowe. Bawełna, dzianina oraz tweed.


W instrukcji jest wiele rysunków przedstawiających ściegi  z zaznaczonymi nitkami, które są za luźne  lub za mocno naprężone. Po jakimś czasie, gdy już się zapamięta, która nić jest w którym miejscu nie ma potrzeby korzystania z tych rysunków.  Samodzielnie i szybko można ścieg wyregulować.  W instrukcji są również zawarte porady jaką długość  ściegu czy igłę zastosować do danej tkaniny. 

Overlock ma także regulowaną stopkę dociskową (przydatne do grubych tkanin) oraz coś idealnego do tkanin delikatnych- mereżkę, czyli ścieg rolujący.  Aby obszyć tkaninę tym ściegiem należy nawlec maszynę w wersji 3-nitkowej oraz ustawić dźwignię szerokości i długości ściegu na pozycję „R”. Na zdjęciu poniżej wąskie obrzucenie krawędzi, bez wyłączania noża górnego . Wyłączenie go to także szybka sprawa, wystarczy przesunąć pokrętło. 




Oraz ścieg rolujący, czyli bez odkrawania krawędzi. 


Dwa ściegi 3nitkowe






Bardzo przydatną rzeczą jest wolne ramię, umożliwiające obszywanie nogawek lub rękawów. 





Do overlocka dołączono różne akcesoria:  pędzelek do czyszczenia, śrubokręt, pęsetę, wkrętak imbusowy do wymiany igły,  olej do maszyny, siatki zabezpieczające szpulki, cztery uchwyty szpulek, zestaw igieł oraz pokrowiec. Mniejsze akcesoria znajdują się w poręcznym, ładnym pudełeczku.
Konserwacja maszyny, również nie powinna sprawić problemów. Wystarczy wyczyścić pędzelkiem wnętrze płytki ściegowej oraz naoliwić miejsca wskazane w instrukcji.  








Generalnie maszyna jest bardzo ładna, estetycznie i porządnie wykonana. Zewnętrzna obudowa zrobiona jest z twardego plastiku, a uroku dodaje jej ciekawa grafika. Podzespoły są natomiast metalowe. Wygląd pewnie nie ma znaczenia dla wielu osób, ale ja akurat zwracam na to uwagę i muszę przyznać, że w tym przypadku wygląd idzie w parze z funkcjonalnością.  Cena tego sprzętu także jest rozsądna. 









Podsumowując choćbym chciała się przyczepić to nie mam do czego. Wszystko wskazuje na to, że dokonałam dobrego wyboru. Overlock jest naprawdę godny polecenia !

Dane techniczne overlocka ( ze strony www.strima.com):
- 4 rodzaje ściegów overlokowych:
1) ścieg rolujący (mereżka)
2) ścieg 3-nitkowy
3) ścieg 3-nitkowy szeroki
4) ścieg 4-nitkowy wzmocniony
- transport różnicowy, regulowany w zakresie 0.7 - 2.0
- maksymalna prędkość szycia 1250 ściegów/minutę
- długość ściegu 1 - 4 mm
- szerokość ściegu 2 - 7 mm
- podnoszenie stopki do 6 mm
- regulacja docisku stopki
- automatyczny nawlekacz nici chwytacza
- zabezpieczenie przed uruchomieniem maszyny podczas nawlekania nici na chwytacze
- wolne ramię - łatwe szycie na okrągło
- regulacja szerokości obcinania materiału
- wyłączany nóż górny
- kolorowy system nawlekania nici
- mechanizm luzowania talerzyków
- lampka
- metalowe podzespoły
- cicha praca
Overlock ma 3 lata gwarancji i można dokupić do niego stopki dodatkowe: do wszywania i marszczenia gumy, do zszywania i marszczenia, do ściegu krytego, do wszywania koralików i perełek oraz stopkę do wszywania wypustki.
 
 

Mam nadzieję, że moja opinia Wam się przyda :)
Udanego tygodnia!



44 komentarze:

  1. Fajny sprzęt! Ja mam Elnę i też jestem bardzo zadowolona!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przez jakiś czas miałam zamiar kupić overlocka z lidla ale się nie doczekałam i stwierdziłam, że pierrot powinien być super. Jaki model masz?

      Usuń
  2. ile kosztował Cię overlock?? Angielika

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Overlock kosztuje 1105zł brutto także jak na overlocki cena super.

      Usuń
  3. Zazdroszczę, maszyna wygląda świetnie, ale nie prędko będę mogła sobie na taką pozwolić, ehh zadowolę się minilock-iem łucznika :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z Twojego dokładnego opisu wnioskuję, że warto maszynę polecać wielu szyjącym. Gratuluję zakupu, a cena faktycznie zachęcająca. Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. A texi to polska firma na pewno? Bo mam wątpliwości - u mnie w instrukcji był tylko dystrybutor podany, a nie producent ;)
    Co do overlocka to wygląda fajnie, mam nadzieję, że będzie Ci dobrze służył - ja do tej firmy nie mam zaufania :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raczej jestem pewna, a jaką masz maszynę tej firmy? Niezadowolona z niej jesteś? Ja też miałam wątpliwości, szczególnie po przeczytaniu recenzji Balleriny u Marchewkowej. Ja jestem bardzo zadowolona z tego zakupu, póki co w niczym mnie nie zawiódł.

      Usuń
    2. Ja też miałam przeboje - kupiłam stację parową texi duo...tutaj możesz poczytać sobie http://zygzakiem.art.pl/2013/01/stacja-parowa-texi-duo-opinia-recenzja/ :P
      Chociaż teraz to już po sprawie, bo już kupiłaś :) A długo masz tego overlocka? W sumie nie może być tak, że nikt nie jest zadowolony, bo szybko firma zniknęła by z rynku - chociaż z tego co widzę to stację parową wycofali już ze sprzedaży.

      Swoja drogą czy nie jest to dziwne, że nigdzie w papierach nie ma informacji na temat producenta? Nawet na stronie internetowej nic nie ma: http://texi.info/

      Usuń
    3. no wiesz, ja jestem bardzo zadowolona i wybrałabym go jeszcze raz :) Może miałaś pecha i trafiłaś na wadliwy sprzęt. Żadnych opinii na temat pierrota nie widziałam, dlatego zamieściłam tą recenzję. Mam nadzieję, że będzie dobrze działał zawsze

      Usuń
    4. Czego Tobie życzę ;)

      Usuń
    5. texi to na 100% nie jest polski producent maszyn(!!) to jedynie polski ich przedstawiciel handlowy(dystrybutor)
      gdzie maszyny sa produkowane nie mozna nigdzie wyczytac, ale znajac zycie to albo w Chinach albo gdzies w krajach rozwijajacych sie.
      Co do samego overloka mam nadzieje, ze dlugo bedziesz miala z niego pozytek i satysfakcje a wygladem przypomina troche overloki firmy brother na ktorym to sama szyje i jestem mega zadowolona.

      pozdrawiam!

      Usuń
  6. Ciekawa recenzja :) Od jakiegoś czasu myślę o overlocku , ale póki co nie stać mnie na niego :)zadowalam się zygzakiem heh
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dobry zygzak nie jest zły :), zawsze możesz sobie dokupić stopkę overlockową

      Usuń
  7. ooo z tym na nogawki i rękawy - super patent. :) Oby się sprawował cudownie po wszelkie dni ten Twój sprzęt :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Owerlok to chyba najlepszy model z tej serii. Miałąm okazję szyć na wszystkich własnie w Strimie, i owerlock wypadł super. Gorzej z Baleriną. Jakość i komfort szycia w porównaniu z Janome ,tragiczna. Ale Pierot bardzo zmyślny i wygodny w obsłudze:-))) Fajnie ,że zrobiłaś recenzję po wypróbowaniu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam nadzieję, że ktoś z tej recenzji skorzysta. Zawsze to lepiej usłyszeć opinię od kogoś, kto maszynę posiada. Jak pisałam jestem mile zaskoczona, tym jak prosty w obsłudze jest ten overlock a przy tym na prawdę ładnie szyje

      Usuń
    2. Ja też miałam okazję szyć na Texi i nie mogę narzekać. Wszystko działało jak należy i szyło jak należy... i mam nadzieję, że Ty też będziesz długo cieszyła się z nowego towarzysza :) Recenzja bardzo pomocna - muszę też w końcu pomyśleć o owerloku :)

      Usuń
  9. Prezentuje się całkiem , całkiem :) Wnętrze też takie jak by mało skomplikowane

    OdpowiedzUsuń
  10. To ja szybciutko zapytam tutaj, żeby pod candy nie mieszać komentarzami: Napisałaś, że ten łucznikowy overlock tuż po przeglądzie. Mam taki sam, posłużył mi trochę i odmówił współpracy,jakikolwiek ścieg nie do uregulowania,ale od początku jakiś dziwny był na tym tle. Pomyślałam, że za tą cenę to swoje odsłużył i na złom go, ale co mi tam, zapytam. Ten przegląd ci wyszedł drożej niż zakup nowego? ;-)Będę wdzięczna za odpowiedź, jeśli nie tu, to na maila, bo się chcę choć orientacyjnie nastawić na jakąś kwotę, nawet, jeśli mi by miała wyjść ciut inna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przegląd w Krakowie na Tarłowskiej wyszedł mnie tyle co dwie kawy w dobrej kawiarni. Pracuje tam bardzo uprzejmy Pan i naprawdę zna się na maszyna. Oczywiście u mnie overlock działał, trzeba było tylko do niego zajrzeć i naostrzyć noże itp. a ile kosztowałaby naprawa Twojego to nie wiem, ale myślę, że nie byłaby to jakaś wielka kwota

      Usuń
    2. Dzięki za odpowiedź :-)

      Usuń
  11. Jak dla mnie wyższa szkoła jazdy i pewnie nieprędko będę miała "zaszczyt" współpracować z taką maszyną ;D

    Oby Długo służył. ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. trafiłam tutaj z szafy.pl, świetny blog i wspaniałe pomysły!

    OdpowiedzUsuń
  13. Very nice gift, hope for the best.
    Can I play from Hungary?
    hugs
    Gerda

    OdpowiedzUsuń
  14. super machina :) zapraszam do siebie na cukierki :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  15. Super opisy, świetne fotki :) mmmm śliczna ! :) jak na razie u mnie to marzenie ... ale mam nadzieję, że kiedyś w końcu się i ja doczekam, nawet takiego najprostrzego co by moje "proste potrzeby zaspokoił" ;) - zwłaszcza przy szyciu dla dzieci się bardzo przydaje :)
    Dzięki za opisik :)

    OdpowiedzUsuń
  16. no super sprzęt!zajrzałam na komin a tu taki bajer!pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  17. Ehhhh marzenie!!
    Gratuluję zakupu i zazdroszczę... :)

    OdpowiedzUsuń
  18. Konam właśnie z zazdrości! ;p

    OdpowiedzUsuń
  19. A gdzie go pani kupiła .?

    OdpowiedzUsuń
  20. Wczoraj upiłam Pierota i czekam na kuriera z wypiekami. Po takiej recenzji jednak już niczego się nie boję. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  21. Wanda. Dziękuję za tę wspaniałą recenzję. Kupiłam kilka dni temu Pierrota i trochę obawiałam się tej maszyny. Teraz po tej recenzji nie mam już obaw. Pozdrawiam.


    OdpowiedzUsuń
  22. Wanda. Dziękuję za tę wspaniałą recenzję. Kupiłam kilka dni temu Pierrota i trochę obawiałam się tej maszyny. Teraz po tej recenzji nie mam już obaw. Pozdrawiam.


    OdpowiedzUsuń
  23. Kupiłam dzisiaj owerloka model om-5580 wyprodukowano w Chinach kupiłam w Biedronce wygląda ładnie jeszcze nie szyłam muszę się nauczyć może ktoś ma taką maszynę proszę 0 recenzję

    OdpowiedzUsuń
  24. gratuluje zakupu, ja również przymierzam się do zakupu tej maszyny i też troszke się obawiam ze bedzie cos nie tak więc twoja recenzja bardzo mnie miło zaskoczyła, dziekuje:)

    OdpowiedzUsuń
  25. gratuluje zakupu, ja również przymierzam się do zakupu tej maszyny i też troszke się obawiam ze bedzie cos nie tak więc twoja recenzja bardzo mnie miło zaskoczyła, dziekuje:)

    OdpowiedzUsuń
  26. Swietny opis i jeszcze dobrze zobrazowany.Do overlocka jeszcze nie dojrzałam, ale napewno przyda mi się taka wiedza,dzięki

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. gdzie mozna dokupic chwytacz dolny do takich overloków

      Usuń
    2. na strima.com, link http://pl.strima.com/th-tk102-p-texi-dolny-chwytacz-do-texi-pierrot/item/1038857/

      Usuń