Jakiś czas temu mój Pierrot wzbogacił się o zestaw stopek. Pojawił się tylko jeden problem, w internecie nie znalazłam żadnych informacji o sposobie ich użytkowania.
Metodą prób i błędów oraz z wielką pomocą
Strima.com ( za co serdecznie dziękuję) udało mi się je rozgryźć :) W związku z tym postanowiłam zamieścić trochę informacji dla osób, które planują zakup owerloka i stopek, z moimi uwagami powinno pójść sprawniej.
Tak wyglądają stopki do owerloka
Texi Pierrot
Zestaw składa się z pięciu sztuk: stopki do wszywania gumy, do marszczenia i zszywania, do wszywania wypustki, do ściegu krytego i do wszywania koralików.
1. Stopka do wszywania i marszczenia gumy.
Jak jej używać? Gumę o szerokości maksymalnie
12mm przekłada się przez prowadnik, pod mały walec, który poprzez śrubkę regulacji może gumę mniej lub bardziej rozciągnąć. Przy tej stopce powinno się szyć korzystając z
dwóch igieł. Transport różnicowy powinien być ustawiony na wartość
neutralną 1.0. Podczas szycia dobrze jest przytrzymać i lekko naciągnąć już obszyty materiał. Naprężenie nici zależy od materiału, więc wcześniej warto przeszyć kawałek i wyregulować ścieg.
2. Stopka do zszywania i marszczenia.
Aby szyć z pomocą tej stopki, jedną warstwę materiału trzeba przełożyć pod stopką ( będzie się marszczył) natomiast drugą warstwę materiału ułożyć na stopce. Bardzo ważne jest to, aby ustawić transport różnicowy na pozycję
2.0- wdawanie oraz szyć
dwiema igłami, dzięki temu na zewnętrznej stronie nie będzie widać ściegu, będzie on także wzmocniony. Szerokość, długość ściegu oraz naprężenie nici zależy od tkanin jakie zszywamy.
Tak wygląda prawa strona po zszyciu.
3. Stopka do wszywania wypustki ze sznurkiem.
Jest to stopka bardzo podobna do stopki standardowej, różni się jednak tym, że posiada pod spodem
wyżłobienie, które przytrzymuje sznurek na właściwym miejscu. Aby szyć z jej pomocą należy ułożyć materiał prawą stroną do prawej a pomiędzy wsunąć kawałek tkaniny ze sznurkiem wewnątrz. Przed szyciem należy się upewnić czy sznurek znajduje się przy samej krawędzi materiału z którego będzie wykonana wypustka (w wyżłobieniu) i czy stopka jest wystarczająco
dociśnięta. Należy szyć
dwiema igłami aby ścieg był wzmocniony i niewidoczny na prawej stronie materiału. Sznurek nie może mieć średnicy większej niż
2mm. Na zdjęciu poniżej sznurek oznaczyłam przerywaną linią.
4. Stopka do wszywania koralików.
Stopka posiada taką jakby rynienkę- prowadnik na którym należy ułożyć sznur koralików-
max. średnica 4mm. Koraliki powinny być przewleczone przez nitkę lub żyłkę.
Bardzo ważne- należy odłączyć nóż (schować go w dół) i szyć
jedną igłą. Można szyć ściegiem gęstym (mereżką) lub bardziej luźnym, wszystko zależy od wielkości i kształtu koralików. Z pomocą tej stopki można przyszyć również inne elementy dekoracyjne np. sznurek. Moja uwaga- lepiej szyć wolno, żeby niechcący nie złamać igły.
5. Stopka do ściegu krytego.
Aby szyć tą stopką należy brzeg materiału podwinąć pod spód, ale tak aby jego krawędź wystawała poza stopkę. Podczas szycia należy się starać, żeby igła szyła jak najbliżej zagięcia.
Bardzo ważne- szyjemy jedną igłą-lewą! Naprężenie nici od lewej igły powinno być małe, żeby nie naciągało materiału. Warto też ustawić długość ściegu na najwyższą pozycję. Dobrze też jest wcześniej zaprasować materiał, będzie łatwiej.
Wiem, że pewnie niewiele z Was ma mojego owerloka, ale jeśli choćby jednej osobie miał się przydać ten wpis, to bardzo się cieszę :) Do napisania tej instrukcji skłonił mnie również fakt, że przez wakacje można kupić Pierrota ze stopkami gratis, więc pewnie owerlok pojawi się na niejednym biurku.