piątek, 26 lipca 2013

Stopki do overlocka Texi Pierrot - mała instrukcja obsługi :)

Jakiś czas temu mój Pierrot wzbogacił się o zestaw stopek. Pojawił się tylko jeden problem, w internecie nie znalazłam żadnych informacji o sposobie ich użytkowania.
Metodą prób i błędów oraz z wielką pomocą  Strima.com ( za co serdecznie dziękuję) udało mi się je rozgryźć :) W związku z tym postanowiłam zamieścić trochę informacji dla osób, które planują zakup owerloka i stopek, z moimi uwagami powinno pójść sprawniej.

Tak wyglądają stopki do owerloka Texi Pierrot
Zestaw składa się z pięciu sztuk: stopki do wszywania gumy, do marszczenia i zszywania, do wszywania wypustki, do ściegu krytego i do wszywania koralików. 1. Stopka do wszywania i marszczenia gumy.


Jak jej używać? Gumę o szerokości maksymalnie 12mm przekłada się przez prowadnik, pod mały walec, który poprzez śrubkę regulacji może gumę mniej lub bardziej rozciągnąć. Przy tej stopce powinno się szyć korzystając z dwóch igieł. Transport różnicowy powinien być ustawiony na wartość neutralną 1.0. Podczas szycia dobrze jest przytrzymać i lekko naciągnąć już obszyty materiał. Naprężenie nici zależy od materiału, więc wcześniej warto przeszyć kawałek i wyregulować ścieg.


2. Stopka do zszywania i marszczenia.


Aby szyć z pomocą tej stopki, jedną warstwę materiału trzeba przełożyć pod stopką ( będzie się marszczył) natomiast drugą warstwę materiału ułożyć na stopce. Bardzo ważne jest to, aby ustawić transport różnicowy na pozycję 2.0- wdawanie oraz szyć dwiema igłami, dzięki temu na zewnętrznej stronie nie będzie widać ściegu, będzie on także wzmocniony. Szerokość, długość ściegu oraz naprężenie nici zależy od tkanin jakie zszywamy.


Tak wygląda prawa strona po zszyciu. 


3. Stopka do wszywania wypustki ze sznurkiem.


Jest to stopka bardzo podobna do stopki standardowej, różni się jednak tym, że posiada pod spodem wyżłobienie, które przytrzymuje sznurek na właściwym miejscu. Aby szyć z jej pomocą należy ułożyć materiał prawą stroną do prawej a pomiędzy wsunąć kawałek tkaniny ze sznurkiem wewnątrz. Przed szyciem należy się upewnić czy sznurek znajduje się przy samej krawędzi materiału z którego będzie wykonana wypustka (w wyżłobieniu) i czy stopka jest wystarczająco dociśnięta. Należy szyć dwiema igłami aby ścieg był wzmocniony i niewidoczny na prawej stronie materiału. Sznurek nie może mieć średnicy większej niż 2mm. Na zdjęciu poniżej sznurek oznaczyłam przerywaną linią.
4. Stopka do wszywania koralików.


Stopka posiada taką jakby rynienkę- prowadnik na którym należy ułożyć sznur koralików- max. średnica 4mm. Koraliki powinny być przewleczone przez nitkę lub żyłkę. Bardzo ważne- należy odłączyć nóż (schować go w dół) i szyć jedną igłą. Można szyć ściegiem gęstym (mereżką) lub bardziej luźnym, wszystko zależy od wielkości i kształtu koralików. Z pomocą tej stopki można przyszyć również inne elementy dekoracyjne np. sznurek. Moja uwaga- lepiej szyć wolno, żeby niechcący nie złamać igły.5. Stopka do ściegu krytego.


Aby szyć tą stopką należy brzeg materiału podwinąć pod spód, ale tak aby jego krawędź wystawała poza stopkę. Podczas szycia należy się starać, żeby igła szyła jak najbliżej zagięcia. Bardzo ważne- szyjemy jedną igłą-lewą! Naprężenie nici od lewej igły powinno być małe, żeby nie naciągało materiału. Warto też ustawić długość ściegu na najwyższą pozycję. Dobrze też jest wcześniej zaprasować materiał, będzie łatwiej.


Wiem, że pewnie niewiele z Was ma mojego owerloka, ale jeśli choćby jednej osobie miał się przydać ten wpis, to bardzo się cieszę :) Do napisania tej instrukcji skłonił mnie również fakt, że przez wakacje można kupić Pierrota ze stopkami gratis, więc pewnie owerlok pojawi się na niejednym biurku.


27 komentarzy:

 1. znakomity post - tego szukałam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezłe, niezłe! Tyle nowych możliwości!

  OdpowiedzUsuń
 3. świetne te stopki :) ja mam problem z moja maszyną bo niby mam stopki do overloka a w ogóle go nie robi.. ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja właśnie kupiłam Pierrota i stopki też i również nie mogłam znaleźć informacji jak z nich korzystać. Bardzo , bardzo dziękuję za instrukcje.
  Te koraliki wszywane muszą być jakieś specjalne? czy mogą być każde nawleczone na nitkę/sznurek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, że post się komuś przydał :) Jeśli chodzi o koraliki to mogą być każde, grunt, żeby były nawleczone na sznurek/żyłkę i mieściły się w rynience czyli max 4mm średnicy

   Usuń
 5. A ja mam zapytanie z innej beczki, czy byłabyś w stanie uszyć coś takiego http://www.youtube.com/watch?v=s6eTqmw-Hyw ?

  OdpowiedzUsuń
 6. O jaaa taki zestawik by mi się przydał :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja właśnie dzisiaj od rana szukam jakiegoś overloka, bo mąż się zaoferował, że kupi mi jako prezent imieninowy. Mogłabyś skrobnąć parę słów o samym Pierrocie? Czy nadal jesteś z niego zadowolona, tak jak podczas pisania recenzji? Będę wdzięczna.
  Bo tym dzisiejszym wpisem sprawiłaś, że chyba właśnie w tę stronę będę się uśmiechać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem bardzo zadowolona i choćbym miała się do czegoś przyczepić to po prostu nie mogę, nigdy nie miałam z nim żadnego problemu.

   Usuń
  2. Dla osób planujących zakup overlocka przydałby się jakiś niezależny ranking. Każda blogerka pisze o innym, dlatego ciężko się ostatecznie zdecydować:)

   Usuń
  3. grunt, żeby każda była ze swojego zadowolona. Jest wiele bardzo dobrych overloków na rynku

   Usuń
  4. tak, przyznaję, bardzo ciężko się zdecydować. Dziękuję za odpowiedź.

   Usuń
 8. post to strzał w dziesiątke!

  OdpowiedzUsuń
 9. overloc, coverlock - muszę o tym intensywniej pomyśleć...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myśl, myśl, tylko, żebyś trafiła na uczciwego sprzedawcę tym razem! Ja to marzę o maszynie do szycia i hafciarce 2w1:) ale to w odległej przyszłości :)

   Usuń
 10. już chyba wiem, którą stopke teraz kupie do mojego overlocka :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo dobry, rzeczowy i przydatny post. Pozdrawiam, Paweł

  OdpowiedzUsuń
 12. Super post. Mam w zestawie do mojego overlocka takie same stopki i nie wiedziałam jak się do nich zabrać. A teraz już wiem! Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to super, bardzo mnie cieszy, że post się Wam przyda :)

   Usuń
 13. Pisałaś, że w związku z wakacjami stopki będą gratis... Mogłabyś dać namiar w którym (e-) sklepie taka promocja?

  OdpowiedzUsuń